An object with a mass of 15kg is hanging from an axle with a radius of 24m. If the wheel attached to the axle has a radius of 9m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 28, 2018

The force is =392N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=15gN

The radius of the axle is r=24m

The radius of the wheel is R=9m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F9=15g24

F=15g249=392N

The force is F=392N