An object with a mass of 15 kg is hanging from an axle with a radius of 24 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Oct 30, 2017

The force is F=235.2N

Explanation:

enter image source here

The load is L=15gN

The radius of the axle is r=24m

The radius of the wheel is R=15m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*15=15g*24

F=15g*24/15=235.2N

The force is F=235.2N