An object with a mass of 15kg is hanging from an axle with a radius of 24m. If the wheel attached to the axle has a radius of 54m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 20, 2017

The force is =65.3N

Explanation:

enter image source here

The load =(15g)N

Radius of axle r=24m

Radius of wheel R=54m

Taking moments about the center of the axle

F54=15g24

F=15g2454=6.67g=65.3N