An object with a mass of 15 kg is hanging from an axle with a radius of 30 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 9 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 8, 2018

The force is =490N

Explanation:

enter image source here

The load is L=15gN

The radius of the axle is r=30m

The radius of the wheel is R=9m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*9=15g*30

F=(15g*30)/9=490N

The force is F=490N