An object with a mass of 18 kg18kg is hanging from an axle with a radius of 12 cm12cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 28 cm28cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 16, 2016

75.6 N75.6N

Explanation:

While the body is not falling, total torques applied on the centre of the axle by the weight of the object and the force applied should be zero.

And as torque tauτ is given as tau = F*rτ=Fr, we can write:

"Weight" * 12 cm = "Force"* 28cmWeight12cm=Force28cm

"Force"= (18*9.8*12)/28 N = 75.6 NForce=189.81228N=75.6N