An object with a mass of 18 kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 60 cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 5, 2017

The force is =44.1N

Explanation:

enter image source here

The load L=(18g)N

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.6m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.6=18*g*0.15

F=(18*g*0.15)/0.6=44.1N

The force is F=44.1N