An object with a mass of 18 kg18kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 45 cm45cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 12, 2017

The force is =58.8N=58.8N

Explanation:

enter image source here

The load is L=18gNL=18gN

The radius of the axle is r=0.15mr=0.15m

The radius of the wheel is R=0.45mR=0.45m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*0.45=18g*0.15F0.45=18g0.15

F=(18g*0.15)/0.45=58.8NF=18g0.150.45=58.8N

The force is F=58.8NF=58.8N