An object with a mass of 18 kg is hanging from an axle with a radius of 16 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 22 cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 5, 2017

The force is =128.3N

Explanation:

enter image source here

The load is =18gN

Taking moments about the center of the axle

18g*0.16=E*0.22

E=(18g*0.16)/0.22

=128.3N