An object with a mass of 18 kg is hanging from an axle with a radius of 16 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 2 cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jun 3, 2017

The force is =1411.2N

Explanation:

enter image source here

The load L=(18g)N#

Radius of axle r=0.16m

Radius of wheel R=0.02m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.02=18*g*0.16

F=(18*g*0.16)/0.02=1411.2N

The force is =1411.2N