An object with a mass of 2kg is hanging from an axle with a radius of 14m. If the wheel attached to the axle has a radius of 21m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Dec 16, 2017

The force is F=13.1N

Explanation:

enter image source here

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=14m

The radius of the wheel is R=21m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F21=2g14

F=2g1421=13.1N

The force is F=13.1N