An object with a mass of 2kg is hanging from an axle with a radius of 2cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 16cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Feb 25, 2017

The work done is =2.46J

Explanation:

Mass =2kg

Radius of axle =0.02m

Radius of wheel =0.16m

Cicumference of axle =2πr=20.02π=0.126m

Work done =mgh=29.80.126=2.46J