An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 2 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 12, 2017

The force is =13.07N

Explanation:

enter image source here

The load =(2g)N

Radius of axle r=2m

Radius of wheel R=3

Taking moments about the center of the axle

F*3=2*g*2

F=(2*g*2)/3=13.07N