An object with a mass of 2kg is hanging from an axle with a radius of 2m. If the wheel attached to the axle has a radius of 25m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 11, 2018

The force is F=1.6N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=2m

The radius of the wheel is R=25m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F25=2g2

F=2g225=1.6N

The force is F=1.6N