An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 2 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 28 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 5, 2018

The force is F=1.4N

Explanation:

enter image source here

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=2m

The radius of the wheel is R=28m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*28=2g*2

F=(2g*2)/28=1.4N

The force is F=1.4N