An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 24 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 18 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jun 11, 2017

The work is =39.41J

Explanation:

enter image source here

The load L=(2g)N#

Radius of axle r=0.24m

Radius of wheel R=0.18m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.18=2*g*0.24

F=(2*g*0.24)/0.18=26.13N

The force is =26.13N

The distance is d=2*pi*0.24m

The work is

W=F*d=26.13*0.48pi=39.41J