An object with a mass of 2kg is hanging from an axle with a radius of 24cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 36cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jun 21, 2017

The work is =19.7J

Explanation:

enter image source here

The load L=(2g)N

Radius of axle r=0.24m

Radius of wheel R=0.36m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.36=2g0.24

F=2g0.240.36=13.1N

The force is F=13.1N

The distance is d=2πr=2π0.24=0.48π

The work is W=Fd=13.10.48π=19.7J