An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 24 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Mar 13, 2018

The work is =47.3J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=0.24m

The radius of the wheel is R=0.15m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.15=2g*0.24

F=(2g*0.24)/0.15=31.36N

The force is F=31.36N

The distance is d=2pir=2pi*0.24=0.48pim

The work done is

W=F*d=31.36*0.48pi=47.3J