An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 3 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 4 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
May 16, 2017

The force is =14.7N

Explanation:

enter image source here

The load L=(2g)N#

Radius of axle r=3m

Radius of wheel R=4m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*4=2*g*3

F=(6*g)/4=14.7N