An object with a mass of 2 kg2kg is hanging from an axle with a radius of 3 m3m. If the wheel attached to the axle has a radius of 14 m14m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Nov 10, 2017

The force is =4.2N=4.2N

Explanation:

enter image source here

The load is L=2gNL=2gN

The radius of the axle is r=3mr=3m

The radius of the wheel is R=14mR=14m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*14=2g*3F14=2g3

F=2g*3/14=4.2NF=2g314=4.2N

The force is F=4.2NF=4.2N