An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 3 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 2 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Feb 2, 2018

The force is F=29.4N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=3m

The radius of the wheel is R=2m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*2=2g*3

F=(2g*3)/2=29.4N

The force is F=29.4N