An object with a mass of 2kg is hanging from an axle with a radius of 3m. If the wheel attached to the axle has a radius of 12m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 16, 2017

The force is =4.9N

Explanation:

enter image source here

The load L=(2g)N

Radius of axle r=3m

Radius of wheel R=12m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F12=2g3

F=2g312=4.9N

The force is F=4.9N