An object with a mass of 2 kg2kg is hanging from an axle with a radius of 3 m3m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3 m3m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jun 25, 2017

The force is =19.6N=19.6N

Explanation:

enter image source here

The load L=(2g)NL=(2g)N

Radius of axle r=3mr=3m

Radius of wheel R=3mR=3m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*3=2*g*3F3=2g3

F=(2*g*3)/3=2g=19.6NF=2g33=2g=19.6N

The force is F=19.6NF=19.6N

We expect this value as the radius of the axle is equal to the radius of the wheel,

r=Rr=R