An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 7 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 14 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Mar 1, 2018

The force is =9.8N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=7m

The radius of the wheel is R=14m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*14=2g*7

F=(2g*7)/14=9.8N

The force is F=9.8N