An object with a mass of 2 kg is hanging from an axle with a radius of 7 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 21 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Nov 13, 2017

The force is F=6.53N

Explanation:

enter image source here

The load is L=2gN

The radius of the axle is r=7m

The radius of the wheel is R=21m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*21=2g*7

F=2g*7/21=6.53N

The force is F=6.53N