An object with a mass of 200kg is hanging from an axle with a radius of 6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Mar 1, 2017

The work is =369.5J

Explanation:

enter image source here

The load is =200gN

The radius of axle is =0.06m

The radius of wheel is =0.12m

The effort is =Ekg

Taking moments about the center of the axle

200g0.06=E0.12

E=200g0.060.12=100gN

Force =100gN

Distance =2π0.06=0.12π

Work done =100g0.12π=369.5J