An object with a mass of 200 kg is hanging from an axle with a radius of 6 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 2, 2017

The work done is =295.6J

Explanation:

enter image source here

The load L=(200g)N#

Radius of axle r=0.06m

Radius of wheel R=0.15m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.15=200*g*0.06

F=(200*g*0.06)/0.15=784N

The circumference of axle is d=2pir=0.12pi

The work done is

W=Fd=784*0.12pi=295.6J