An object with a mass of 200kg is hanging from an axle with a radius of 6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 33cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Aug 12, 2017

The work is =134.3J

Explanation:

enter image source here

The load is L=200gN

The radius of the axle is r=0.06m

The radius of the wheel is R=0.33m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F0.33=200g0.06

F=200g0.060.33=356.4N

The distance is d=2πr=2π0.06=0.12π

The work is

W=Fd=356.40.12π=134.3J