An object with a mass of 200 kg200kg is hanging from an axle with a radius of 6 cm6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 36 cm36cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Oct 24, 2017

The work is =738.9J=738.9J

Explanation:

enter image source here

The load is L=200gNL=200gN

The radius of the axle is r=0.06mr=0.06m

The radius of the wheel is R=0.36mR=0.36m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*0.36=200g*0.06F0.36=200g0.06

F=200g*0.06/0.36=326.7NF=200g0.060.36=326.7N

The force is F=326.7NF=326.7N

The distance is d=2piR=0.72pid=2πR=0.72π

The work is W=Fd=326.7*0.72pi=738.9JW=Fd=326.70.72π=738.9J