An object with a mass of 200kg is hanging from an axle with a radius of 8cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 44cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 30, 2017

The work is =179.13J

Explanation:

enter image source here

The load L=(200g)N#

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.44m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.44=200g0.08

F=200g0.080.44=356.4N

The force is =346.4N

The work is

W=Fd

The distance is =2π0.08=0.16πm

The work is

W=356.40.16π=179.13J