An object with a mass of 200 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 64 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 5, 2017

The work is =123.2J

Explanation:

enter image source here

The load L=(200g)N#

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.64m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.64=200*g*0.08

F=(200*g*0.08)/0.64=245N

The distance is

d=2*pi*0.08=0.5m

The work done is

W=Fd=245*0.5=123.2J