An object with a mass of 200 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 24, 2017

The work is =328.4J

Explanation:

enter image source here

The load L=(200g)N#

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.24m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.24=200*g*0.08

F=(200*g*0.08)/0.24=653.3N

Distance is d=2pir=2*pi*0.08=(0.16pi)m

Work is W=Fd=653.3*0.16pi=328.4J