An object with a mass of 24kg is hanging from an axle with a radius of 12m. If the wheel attached to the axle has a radius of 42m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 2, 2017

The force is =67.2N

Explanation:

enter image source here

The load =(24g)N

Radius of axle r=12m

Radius of wheel R=42m

Taking moments about the center of the axle

F42=24g12

F=24g1242=67.2N