An object with a mass of 24kg is hanging from an axle with a radius of 12m. If the wheel attached to the axle has a radius of 48m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 15, 2017

The force is =58.8N

Explanation:

enter image source here

The load =24gN

Radius of axle r=12m

Radius of wheel R=48m

Taking moments about the center of the axle

F48=24g12

F=24g1248=6g=58.8N