An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 14 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 16 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 2, 2017

The force is =205.8N

Explanation:

enter image source here

The load L=(24g)N#

Radius of axle r=14m

Radius of wheel R=16m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*16=24*g*14

F=(24*g*14)/16=205.8N