An object with a mass of 24 kg24kg is hanging from an axle with a radius of 14 m14m. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 m42m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 14, 2017

8g N8gN

Explanation:

The moments must balance, so 24 xx 14 = F xx4224×14=F×42, where FF is the force that must be applied. Hence F=24 xx 14/42 = 8F=24×1442=8. Hence 8g8g, that is, the local weight of a mass of 8kg8kg, since one kilogram has a weight of gg Newtons. (Informally, it would require a "weight' of 8kg on the wheel to balance the 'weight' of 24 kg on the axle.)