An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 24 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 72 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Aug 30, 2017

The force is =78.4N

Explanation:

enter image source here

The load is L=24gN

The radius of the axle is r=0.24m

The radius of the wheel is R=0.72m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F*0.72=24g*0.24

F=24g*0.24/0.72=8g=78.4N

The force is F=78.4N