An object with a mass of 24 kg24kg is hanging from an axle with a radius of 24 m24m. If the wheel attached to the axle has a radius of 24 m24m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 18, 2017

The force is =235.2N=235.2N

Explanation:

enter image source here

The load L=(24g)NL=(24g)N

Radius of axle r=0.24mr=0.24m

Radius of wheel R=0.24mR=0.24m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*0.24=24g*0.24F0.24=24g0.24

F=(24*g*0.24)/0.24=235.2NF=24g0.240.24=235.2N

The force is F=235.2NF=235.2N