An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 24 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 1 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 18, 2017

The force is =5644.8N

Explanation:

enter image source here

The load L=(24g)N

Radius of axle r=24m

Radius of wheel R=1m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*1=24g*24

F=(24*g*24)/1=5644.8N

The force is F=5644.8N