An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 4 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 26 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 2, 2017

The force is F=36.2N

Explanation:

enter image source here

The load is L=24gN

The radius of the axle is r=4m

The radius of the wheel is R=26m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*26=24g*4

F=(24g*4)/26=36.2N

The force is F=36.2N