An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 4 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 16 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 20, 2017

The force is =58.8N

Explanation:

enter image source here

The load =(24g)N

Radius of axle r=4m

Radius of wheel R=16m

Taking moments about the center of the axle

F*16=24*g*4

F=(24*g*4)/16=6g=58.8N