An object with a mass of 24kg is hanging from an axle with a radius of 5m. If the wheel attached to the axle has a radius of 12m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Dec 12, 2017

The force is =98N

Explanation:

enter image source here

The load is L=24gN

The radius of the axle is r=5m

The radius of the wheel is R=12m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F12=24g5

F=24g512=N

The force is F=98N