An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 5 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 19 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Aug 10, 2017

The force is =61.9N

Explanation:

enter image source here

The load is L=24gN

The radius of the axle is r=5m

The radius of the wheel is R=19m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F*19=24g*5

F=24g*5/19=61.9N