An object with a mass of 24 kg is hanging from an axle with a radius of 5 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 20 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Mar 9, 2017

The force is =58.8N

Explanation:

enter image source here

The load =24gN

Radius of axle r=5m

Radius of wheel R=20m

Taking moments about the center of the axle

F*20=24g*5

F=(24g*5)/20=6g=58.8N