An object with a mass of 24kg is hanging from an axle with a radius of 6m. If the wheel attached to the axle has a radius of 48m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 3, 2017

The force is =29.4N

Explanation:

enter image source here

The load L=(24g)N#

Radius of axle r=6m

Radius of wheel R=48m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F48=24g6

F=24g648=29.4N