An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 12 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 32 cm, how much work would it take to turn the wheel 3 cm?

1 Answer
May 7, 2017

The work is =0.33J

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N#

Radius of axle r=0.12m

Radius of wheel R=0.32m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.32=3*g*0.12

F=(3*g*0.12)/0.32=11.025N

The distance is

d=0.03m

The work done is

W=Fd=11.025*0.03=0.33J