An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 14m. If the wheel attached to the axle has a radius of 1m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
May 9, 2017

The force is =411.6N

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N#

Radius of axle r=14m

Radius of wheel R=1m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F1=3g14

F=3g141=411.6N