An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 2cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 10, 2018

The work is =3.69J

Explanation:

www.odicis.org

The load is L=3gN

The radius of the axle is r=0.02m

The radius of the wheel is R=0.12m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.12=3g0.02

F=3g0.020.12=4.9N

The force is F=4.9N

The distance is d=2πR=2π0.12=0.75m

The work is

W=F×d=4.90.75=3.69J