An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 2cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 16cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 23, 2017

The work is =0.46J

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N#

Radius of axle r=0.02m

Radius of wheel R=0.16m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.16=3g0.02

F=3g0.020.16=3.675N

Distance is d=2πr=2π0.02=0.04πm

Work is W=Fd=3.6750.04π=0.46J