An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 2 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 1 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Mar 26, 2017

The force is =58.8N

Explanation:

enter image source here

The load =(3g)N

Radius of axle r=2m

Radius of wheel R=1m

Taking moments about the center of the axle

F*1=3*g*2

F=(3*g*2)/1=6g=58.8N