An object with a mass of 3 kg3kg is hanging from an axle with a radius of 2 m2m. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 m12m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Jun 27, 2017

The force is =4.9N=4.9N

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)NL=(3g)N

Radius of axle r=2mr=2m

Radius of wheel R=12mR=12m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*12=3*g*2F12=3g2

F=(3*g*2)/12=1/2g=4.9NF=3g212=12g=4.9N

The force is F=4.9NF=4.9N